Ek Gıdaya Geçiş

Benimde bebeğimde 6. Ayda başladığım ilk kural 3 gün kuralıydı.


3 gün kuralı adı üzerinde ek gıdaya geçerken uygulanan 3 gün aynı besinle bebeği tanıştırmaktır. Yani bebek anne sütü ya da formül mama ile beslenirken uygulanan bir kuraldır. Bebeğinizi yeni bir besinle tanıştırdığınızda 3 gün boyunca başka bir besin vermemelisiniz. Bir de ilk verilen besin 1-2 tatlı kaşığı kadar az olmalı, daha fazla verilmemelidir. Bebeğin temel beslenmesi anne sütü olarak devam ettiği için aç kalma riski yoktur. 3 gün boyunca bu besinden azar azar devam edilir. Bu besinin herhangi bir olumsuz etkisi var mı gözlemlenir. Bebeğin vücudunda kızarıklık, kabartı, şiddetli gaz sancısı ve ağlama, kusma-ishal yapıyor mu bakılır. Bunlardan biri ya da ikisi varsa o besin kesilir ve 15-21 gün boyunca verilmez. Daha sonra verildiğinde aynı şeyler oluyorsa bu besin diyetten çıkarılır. Bu noktada doktorunuzun tavsiyelerini almalısınız.


3 gün kuralı bebeğin ek gıdalara olan beğenisini-tepkisini de anlamamıza yarar. Böylece hangi tip besinleri sevdiğini anlayıp, ilerideki beslenme programını ona göre yaparız.
Ek besinlere geçişte 3 gün kuralı 9-10 aya kadar devam ettirilmelidir. Ailede ya da bebekte atopik yapı ya da alleji öyküsü varsa 12 aya kadar sürdürülmelidir.


Size örnek olması için tablo olarak ilk 1 hafta bebeğimi nasıl beslediğimi de paylaşıyorum
Sorularınız olursa seve seve yorumlarda cevaplarım☺️

Tags

What do you think?